Dean’s Honor Award Trio Tyler Frailie, Kyla Tolliver & Andi Wilhoit

Jim Durham
News Bureau Director

Once again, Provost and Academic Dean Rosemary Allen had so many outstanding students to choose from for the coveted Dean’s Honor Award she named three!

And, two of the three seniors happened to hail from Greenup County – Kyla Tolliver and Tyler Frailie. Andi Wilhoit is from Versailles in Woodford County. This exciting announcement brought the annual Academic Honors Day Awards Program to a close Tuesday (April 27) in John L. Hill Chapel.

Kyla Tolliver
Tyler Frankie & Andi WIllhoit

Kyla, pictured here with Dr. Allen, is the daughter of Robert and Anita Prater of Greenup, KY. A Chemistry major, she will be spending the summer in Memphis working with the Pediatric Oncology Experience Program at St. Jude Children’s Hospital doing research in the field of Biochemistry. In the fall, she will be attending the University of Kentucky to pursue a master’s degree in medical sciences and then on to pursue a medical degree.

Andi and Tyler flank Dr. Allen in the other photograph. Andi is the daughter Johnny and Terri Wilhoit of Versailles; Tyler is the son of Pete and Cora Frailie of Russell, KY.

A Political Science and Spanish double major, Andi will attend graduate school at the University of Kentucky in Spanish. While at Georgetown, she was a member of the soccer team, Project Compassion and was involved with Toys for Tots.

Tyler, a Biology major – and a triple minor in Chemistry, Classics and English, will continue his studies in Biology at the University of Louisville. Last year he spent a semester at the College’s partner at Oxford University, England – Regent’s Park College – and was a member of the Academic Team.

Below are the rest of the deserving Academic Award Winners!

Academic Awards Day 2010 Recipients

Academic Team

  • Rookie of the Year
    • Charlie Crowe- Freshman from Frankfort
  • Most Valuable Team Member
    • Tyler B. Fraillie- Senior from Ashland
  • MVP Junior Varsity
    • Kyle Huskin- Sophomore from Corpus Christi, TX
  • MVP Junior Varsity
    • Meredith Mueller- Sophomore from Latonia
  • Most Valuable Team Member
    • Rebecca Leigh Sicking- Senior from Russell
  • MVP Varsity
    • Ryan Thompson- Sophomore from Russell

Art

  • Two Dimensional Studio Award
    • Peggy Coots- Senior from Crab Orchard
  • Three Dimensional Award
    • Brenton Curry- Senior from Shelbyville
  • Design Award
    • Cathy Frank- Senior from Cincinnati, OH
  • Outstanding Senior in Art
    • Julie Jones- Senior from Corbin
  • McCormick-Williams Art Writing Award
    • April Jouett- Sophomore from Waukegan, IL
  • Outstanding Student in Art
    • Sharon Newby- Sophomore from Frankfort
  • Outstanding Senior in Art
    • Lynnesy Rowland-Senior from Louisville
  • Adelia “Dee Dee” McMakin Owens Art Scholarship
    • Megan Sauter- Junior from Frankfort
  • Art Writing Award
    • Bess McHone- Sophomore from Smithfield

Biology

  • Robert T. Hinton Scholarship
    • John Michael Mayo- Junior from Pikeville
  • First Year Award
    • Brittany Blanton- Freshman from Mount Sterling
  • Dept Chairs Award
    • Tyler Fraillie- Senior from Ashland
  • Robert T. Hinton Scholarship
    • Heather Bellis-Jones- Junior from Paris
  • First Year Award
    • Mary Ray- Freshman from Jonesborough, TN
  • Second Year Award
    • Ryan Thompson- Sophomore from Russell
  • Second Year Award
    • Jeanne Shearer- Sophomore from Cave City

Business

  • John E. Drake Accounting Award
    • Nicole Bottoms- Junior from Danville
  • Senior Business Administration Award
    • Carson Keally- Senior from Lexington
  • Mary Louise Foust Accounting Award
    • Anita Smith- Junior from Louisville
  • Clyde T. Bates Memorial Scholarship
    • Miranda Smith- Junior from Cynthiana
  • Wall Street Journal Student Achievement Award
    • Paul Thackston- Senior from Murray

Chemistry

  • Outstanding Freshman in General Chemistry
    • Brittany Blanton- Freshman from Mount Sterling
  • C.R. Alexander Award in Organic Chemistry
    • Charlie Crowe- Freshman from Frankfort
  • Outstanding Service to the ACS
    • Luther Hutcherson- Senior from Frankfort
  • Outstanding Senior in Chemistry
    • Dan Schlipf- Senior from Taylor Mill
  • C.R. Alexander Award in Organic Chemistry
    • Ryan Thompson- Sophomore from Russell
  • Outstanding Senior in Chemistry
    • Kyla Tolliver- Senior from Greenup
  • C.R. Alexander Award in Organic Chemistry
    • Rachel Ward- Sophomore from Georgetown

Communications & Media Studies

  • Roger Alan Bailey Memorial Scholarship
    • Victoria Engelhardt- Sophomore from Paducah
  • Outstanding Senior In Communication & Media Studies
    • Brittany Hawkins- Senior from Crestwood
  • Outstanding Undergraduate in Communication & Media Studies
    • Jordan Rowe- Sophomore from Albio, IL
  • Outstanding Senior in Communication & Media Studies
    • Kyle Saxton- Senior from Prospect

Deans Award

  • Tyler Fraillie-Senior from Ashland
  • Andrea Wilhoit- Senior from Versailles
  • Kyla Tolliver- Senior from Greenup

Education

  • Outstanding Student in Middle Grades Education
    • Lindsay Conner- Senior from Shelbyville, IN
  • Outstanding Student in Secondary Education
    • Jami Dick- Senior from Science Hill
  • Debbie McRoberts Scholarship in Elementary Education
    • Coy Phillips- Sophomore from Shelbyville
  • Mary Jane Roberts Award
    • Victoria Shover- Freshman from Louisville
  • Outstanding Student in Elementary Education
    • T.J. Spivey- Senior from Lawrenceburg

English

  • W. B. Jones Award – Creative Writing – Poetry
    • Stephanie Boxx- Senior from Stamping Ground
  • W.B. Jones Award – Creative Writing – Prose
    • Brittney Brown- Senior from Elizabethtown
  • W.B. Jones Award- Best Freshman Writing
    • Rachael Castillo- Freshman from Paducah
  • Coleman Arnold Award for Excellence – Upperclass Research
    • Kyle Huskin- Sophomore from Corpus Christi, TX
  • W. B. Jones Award – Creative Writing – Poetry
    • Lauren Martin- Junior from Taylorsville

Environmental Science

  • Outstanding Senior in Environmental Science
    • Brian Jones- Senior from Frankfort

History

  • Carl Fields Phi Alpha Theta Award
    • Elizabeth Cothran- Senior from Danville
  • James Heizer Award in European/Asian History
    • Kyle Huskin- Sophomore from Corpus Christi, TX
  • Carl Fields Phi Alpha Theta Award
    • Chelsey Reid- Senior from Crestwood
  • Mary Wharton American History Award
    • Warren Taylor- Junior from Paris
  • Carlton/Deason Scholarship
    • Warren Taylor- Junior from Paris

International Programs

  • Fogle Cultural Travel Scholarship
    • Lauren Kennedy- Junior from Louisville
  • Fogle Cultural Travel Scholarship
    • Molly Hunter- Sophomore from Greenup
  • Fogle Cultural Travel Scholarship
    • Leah Babik- Junior from Walton
  • Fogle Cultural Travel Scholarship
    • Ashlyn Anderson-Keelin- Sophomore from Owensboro
  • James Roberts Travel Scholarship
    • Portia Watson- Sophomore from Mount Washington
  • CCSA Travel Scholarship
    • Devon Stivers- Sophomore from Bagdad
  • CCSA Travel Scholarship
    • Elizabeth Perry-Senior from Midway
  • James Roberts Travel Scholarship
    • Chase Kirkpatrick- Junior from Stanford

Kinesiology & Health Studies

  • Outstanding Exercise Science Major
    • Justin Brown- Senior from Georgetown
  • Outstanding Health Science Major
    • Rebecca Smith- Senior from Winchester

Commerce, Language & Culture

  • Best Performance in a Lower Division Language Course – German
    • Ashlyn Anderson-Keelin-Sophomore from Owensboro
  • Edith Monson Foreign Study Award
    • Ashlyn Anderson-Keelin-Sophomore from Owensboro
  • Best Performance in a Lower Division Language Course – Latin
    • Timothy Burgess-Senior from Williamstown
  • Best Performance in a Lower Division Language Course – Latin
    • Kelsey Gregory-Junior from Henderson, IN
  • Best Performance in a Lower Division Language Course – Spanish
    • Jaime Horne- Freshman from Paris
  • Best Performance in a Lower Division Language Course – Japanese
    • Elyssa McElrath- Sophomore from Altadena, CA
  • Best Performance in a Lower Division Language Course – Spanish
    • Madison Nation- Sophomore from Henderson
  • Outstanding Senior in a World Language
    • Hilary Richardson- Senior from Georgetown
  • Best Performance in a Lower Division Language Course – French
    • Julia Smith- Freshman from Rineyville
  • Senior CLC Award
    • Shelley Ware- Senior from LaGrange

Math, Physics, Computer Science

  • Barbara Thomson Knox Science & Mathematics Scholarship
    • Charlie Crowe-Freshman from Frankfort, KY
  • Outstanding Senior in Math and Computer Science
  • Outstanding Senior Major in Mathematics
    • Elizabeth Wiggins-Senior from Centerville, OH
  • Outstanding First Year Student in Mathematics
    • Julia Smith- Freshman from Rineyville
  • Outstanding First Year Student in General Physics
    • Steffen Krebs- Freshman from Frankfort
  • Outstanding Student in MAT111 Probability & Statistics
    • Jeanne Shearer- Sophomore from Cave City
  • Outstanding First Year Student in General Physics
    • Julia Smith- Freshman from Rineyville
  • Outstanding Student in First Year Computer Science
    • Julia Smith- Freshman from Rineyville
  • Outstanding First Year Student in Mathematics
    • Rachel Castillo- Freshman from Paducah

Music

  • Ruth Kerr LaRue Scholarship in Music
    • Michael Cannon- Junior from Stamping Ground
  • Outstanding Music Education Student
    • Michael Cannon- Junior from Stamping Ground
  • Betty Yancey Griffith Scholarship
    • Michael Cannon-Junior from Stamping Ground
  • A. G. Thomson Music Scholarship
    • Dewey Creech- Junior from Frankfort
  • Samuel Hodges Music Scholarship
    • Rae Dunn- Sophomore from LaGrange
  • Eula Miller Scholarship
    • Sable Floyd- Junior from Somerset
  • Outstanding Freshman
    • Evan Harrell- Freshman from Middlesboro
  • Outstanding Chorale Member
    • Charles Harris- Junior from Lexington
  • Henry G. Symonds Scholarship
    • Charles Harris- Junior from Lexington
  • Catherine Cress Martin Scholarship
    • Dominique Higdon- Sophomore from Louisville
  • Outstanding Lyric Theatre Student
    • Daniel Ng- Senior from Georgetown
  • Kenneth Wells Scholarship
    • Nathan Van Til- Freshman from Georgetown
  • Lucille Hazelip Scholarship
    • Meredith Rigby- Freshman from Richmond
  • Outstanding Tiger Band Member
    • Erica Miller- Senior from Taylorsville
  • Outstanding Lyric Theatre Student
    • Cate Kilgore- Senior from Bowling Green
  • Outstanding Concert Choir Member
    • Daniel Ng- Senior from Georgetown
  • Curry/Marchman Scholarship
    • Stephen Parker- Junior from Middlesboro
  • Grace Weller Piano Award
    • Alyssa Purcell- Sophomore from Georgetown
  • Lucille Hazelip Scholarship
    • Rachel Madden- Freshman from Dry Ridge
  • Outstanding Freshman in Music
    • Meredith Rigby- Freshman from Richmond
  • Kenneth Wells Scholarship
    • Elizabeth Levay- Sophomore from Maysville

Philosophy

  • Best Performance in a Lower Division Course
    • Rachael Castillo- Freshman from Paducah
  • Best Performance in a Lower Division Course
    • Casey Mingua- Freshman from Georgetown
  • Outstanding Philosophy Graduate
    • Hunter Rose- Senior from Louisville
  • Heizer Book Award
    • Brenton Yadon- Junior from Science Hill
  • Heizer Book Award
    • Coran Stewart- Junior from Paducah

Phi Kappa Phi

  • Maria Leonard Senior Book Award
    • Andrea Wilhoit- Senior from Versailles
  • Maria Leonard Senior Book Award
    • Kyla Tolliver- Senior from Greenup
  • Maria Leonard Senior Book Award
    • Rebecca Smith- Senior from Winchester
  • Maria Leonard Senior Book Award
    • Katie Boyd- Senior from Mayfield

Political Science

  • Outstanding Student in American Government
    • Timothy Burgess-Senior from Williamstown
  • Outstanding Student in Comparative Politics
    • David Hughes-Senior from Monticello
  • Outstanding Student in International Relations
    • Jacob Price- Senior from Somerset
  • Outstanding Senior in Political Science
    • Andrea Wilhoit- Senior from Versailles

Pre-Med

  • Herbert Anderson, Jr. Scholarship
    • Kelsey Gregory- Junior from Henderson, IN
  • Herbert Anderson, Jr. Scholarship
    • Heather Bellis-Jones- Junior from Paris
  • Herbert Anderson, Jr. Scholarship
    • John Michael Mayo- Junior from Pikeville
  • W. I. Lewis Memorial Scholarship
    • Denielle Shelley- Junior from Corbin

Psychology

  • Research Award
    • Layne Bush- Senior from Frankfort
  • Mark Eddy Award
    • Brittnee Harris- Senior from Frankfort
  • Psychology Award
    • Danielle Harrison- Senior from Paducah
  • Psychology Award
    • Brittany Wells- Senior from Lexington

Religion

  • Best Performance in a Lower Division Religion Course
    • Lee Birdwhistell – Sophomore from Lawrenceburg
  • Henry and Shirley Walters Award
    • Samuel Chinn- Senior from Louisville
  • Outstanding Student in Greek
    • Joel Darland- Senior from Elizabethtown
  • Outstanding Student in Bible
    • Alixandra Davidson- Senior from Winchester
  • Outstanding Student in World Religions
    • Traci Dews- Sophomore from Owenton
  • Outstanding Student in Church History
    • Rebekah Jo Mcintosh- Sophomore from Van Lear
  • Outstanding Senior in Religion
    • Patricia Owens- Senior from Frankfort
  • Ernest J. & Katherine Weller Award
    • Stephen Parker- Junior from Middlesboro
  • Outstanding Student in Theology
    • Laura Strange- Sophomore from Independence
  • Ora Lunceford Memorial Scholarship
    • Kala Kellerman- Junior from Georgetown
  • Adda F. Layton Hilke & Ruth Hilke Scholarship
    • Brenton Yadon- Junior from Science Hill

Sociology

  • Outstanding Upperclass Research in the field of Sociology
    • Kimberly Holsclaw- Senior from Danville
  • Carlson/Deason Scholarship
    • Stewart Johnson- Sophomore from Georgetown
  • C. Wright Mills Award
    • Chris Lord- Sophomore from Ooltewah, TN
  • Outstanding Student in Sociology
    • Adriana Nunez- Sophomore from Georgetown

Theatre

  • Outstanding Senior
    • Amanda Kachler- Senior from Maysville
  • Outstanding Maskrafter
    • Lydia Shaw- Senior from Elizabethtown
  • Joy Parson Scholarship
    • Terkeisha Tyler- Junior from Lexington
  • Winterpast Theatre Scholarship
    • Jonathan Yelton- Sophomore from Louisville



© 2014 Georgetown College • 400 East College Street, Georgetown, KY 40324 • 1-800-788-9985

Georgetown College admits students of any race, color and national or ethnic origin.